Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü bebeğin üst dişlerinin çıktıktan sonraki dönemde  bebeğin şekerli  sıvı, gıda,  meyve suyu ile beslenmesine bağlı olarak  daha çok ön dişlerde çepeçevre oluşan ve hızla ilerleyen  bir çürük çeşididir.

Biberon çürüğünün nedenleri nelerdir?
Ebeveynler tarafından bebeğe bilinçsizce ve gereğinden fazlaca verilen şekerli  sıvı gıdalar ve  meyve sularıdır.

Bebeklerde biberon çürüğü nasıl oluşur?
Ebe beyinler tarafından bebeklerin beslenmesi biberon vasıtasıyla olmaktadır . Doğumdan belli bir süre sonra bebeklere meyve suları, şekerli sular biberon vasıtasıyla verilir. Bebekler biberonları uzun süre ağızlarında tutarlar bu da bebeğin dişlerinin çürümesine neden olur.

Biberon çürüğünden bebekler nasıl korunur?
Bebeklere sıvı şekerli gıdalar, meyve suları, meyve püreleri verildikten sonra bebeğin ağzının iyi bir şekilde su ile çalkalanması gerekmektedir.  Bebeğin dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren  normal bir diş macunu ve yumuşak kıllı bir fırça ile  bebeğin dişleri fırçalanabilir.

Ne zamandan itibaren biberon çürüğü oluşur?
Bebeğin dişlerinin çıkmaya aşladığı ilk andan  biberon çürüğü oluşmaya başlanabilir bu nedenle ebe beyinlerin biberon çürüğüne karşı çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bebeğin dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren  normal bir diş macunu ve yumuşak kılı bir fırça ile fırçalanmalıdır.

Süt dişlerin ağrısız çıkması nasıl sağlanabilir?
Bebeğin ağzının daima temiz ve hijyenik olması gerekmektedir, aynı zamanda bebeğin dişlerinin kaşıması için temiz ve hijyenik bir aparat bulunmalıdır.