Devamlı Kapalı Sistem Havalandırma ve Getirdiği Problemler

Günümüzde özellikle çok sayıda ofisin bir arada bulunduğu akıllı binalarda en önemli şey iklimlendirme de denilen hava ısısı ve kalitesinin ayarlanması işlemleridir. Çalışan sağlığı açısından konunun önemi üzerinde titizlikle durulmalıdır.


Kaliteli Büro Havası Denince ne Anlaşılır?

Karbondioksit miktarı %1 altında olan, toz ve dumandan arındırılmış ve ısı konforu sağlayacak sıcaklığa getirilmiş havadır.


Termal Konfor Bölgesi Nedir?

Ofis çalışanının iş esnasında kendini en rahat hissettiği ısı ve nem düzeyine Termal Konfor Bölgesi denir.  Mevsime göre biraz değişiklik gösterir.

Kışın: 22-24 derece ofis ısısı, %35 I geçmeyen nem oranı.

Yazın: 24-26 derece ofis ısısı ve %55 I  geçmeyen nem oranı idealdir.


İklimlendirme Yapılan Ortamlarda Bazı Rakamlar:

Ofis çalışanı başına düşecek alan: En az 2.5 metrekare.

Ofis çalışanı başına düşecek hava hacmi: En az 10 metreküp

Ofis çalışanı başına değişmesi gereken saatlik hava: 30 metreküp

Ortamda olabilecek maksimum nem  oranı : %70


Havalandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

İklimlendirme temel olarak üç şekilde yapılabilir. Birincisi üstten emiş ile, ikincisi alttan hava basarak, son olarak da üstten emip alttan hava vererek yapılanlardır. Saatte bir çalışan başına 30 metreküp hava değişmesi gerektiğinden en etkili olan sonuncusudur.


Kurala Uygun İklimlendirme Yapılmazsa Ne olur?

Yetersiz  havalandırma ve termal konforun sağlanamaması ile bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilir.

En çok görülen şey nemin artması ve ısının aşağı düşürülememesi  sebebi ile yaşanan su ve mineral kayıplarıdır. Halsizlik ve fenalık ile kendini gösterir. Bol su almak ve ortam ısısı düşürülmesi tek caredir. 

Toz ve polenlerin yeterli filtre edilememesi  viral hastalıklara  ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Karbondioksit miktarının artması ile migren benzeri baş ağrıları, uykuya meyil ve agresif tavırlar görülebilir. İşten kaçma ve verimsiz çalışma da bunlara  eklenir.

Bütün kurallara uyulmuş olsa da kapalı devre havalandırma ve dış ortamla ilişkinin kesik olması hissi kişilerde depresyona sebep olabilmektedir. Mesai saatleri içinde kısa da olsa dış ortam havası ile temas edilecek çay ve yemek molaları çok faydalıdır…